Cumhuriyet Bayramı Tebrik Mesajı

Vaşington Büyükelçimiz Sayın Namık Tan’ın ABD’deki Türk toplumuna muhatap Cumhuriyet Bayramı tebrik mesajı aşağıda sunulmaktadır.

28 Ekim 2011

TÜRKİYE CUMHURİYETİ VAŞİNGTON BÜYÜKELÇİSİ NAMIK TAN’IN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Amerika Birleşik Devletleri’nde Yaşayan Türk Toplumunun Değerli Üyeleri,

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 88. yıldönümünü gururla ve sevinçle kutluyoruz. Cumhuriyet, milletimizin çetin bir ulusal bağımsızlık savaşının sonucunda elde ettiği büyük bir zaferdir. Yaşanılan tüm zorluk ve sıkıntılara rağmen inanç ve kararlılık neticesinde kazanılan bu zafer, milletimize kayıtsız şartsız egemenliği armağan etmiştir.

Bu anlamlı günde, öncelikle Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Önderimiz Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi derin saygıyla anıyorum.

Cumhuriyet, layıkıyle anlamamız ve anlatmamız,  korumamız ve daima daha ileriye götürmek suretiyle yaşatmamız gereken en değerli müşterek varlığımızdır. Bu gerçeğin bilinciyle, bizlere bağımsız, çağdaş, egemen ve müreffeh bir devlet armağan edenlere sonsuz minnet duygularımızı sunuyoruz.

Devraldığımız bu değerli mirası aynı yüksek bilinç ve kararlılıkla her geçen gün daha da yükselterek, ülkemizi Ulu Önder Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş medeniyetler seviyesinin de ötesine taşımaya kararlıyız.

Ne mutlu bizlere ki, Cumhuriyetimizin kuruluş ideali olan bu hedefe bugün çok daha yakınız.

Yakın coğrafyamızda son dönemde yaşanan bütün çalkantılara rağmen, Türkiye Cumhuriyeti, bugün, çoğulculuk alanındaki gelişmesini ve ekonomik kalkınmasını başarıyla yürüterek, mücavir bölgeler için özellikle demokrasi bakımından ilham kaynağı olan, aynı zamanda bölgesine ve ötesine gerçek anlamda istikrar ve refah ihraç eden örnek bir ülke haline gelmiştir.

Büyük Atatürk, “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ilkesi ile Cumhuriyetin temeline barışçılık şiarını koymuştur. Türkiye, bu ilke doğrultusunda, bulunduğu bölgede ve küresel düzeyde huzur ve istikrarın korunmasına en çok hizmet eden ülkelerden biri, ayrıca uluslararası ve bölgesel işbirliğinin aktif taraftarı olmuş, etkin çok taraflılığın bayraktarlığını üstlenmiştir.

Buna karşılık ülkemizin, kimi zaman düşmanca tutum ve aşırıcılığa dayalı yaklaşımlarla mücadele etmek durumunda kaldığı zamanlar da olmuştur.

On binlerce masum insanımızın hayatına haince kasteden terörist örgüt PKK,  son dönemde zalim yüzünü daha cüretkar bir şekilde sergilemeye başlamıştır. PKK ile mücadelede vatanları için hayatlarını feda eden kahraman evlatlarımızın, aziz şehitlerimizin acısı yüreklerimizi ayrı ayrı dağlamaktadır. Onların birlik, bütünlük ve güvenliğimiz için yaptıkları fedakarlığın hakkını ödeyebilmemiz asla mümkün değildir. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza ve gazilerimize acil şifalar diliyorum. Herkes şunu bilmelidir ki, ülkemiz teröre asla boyun eğmeyecek ve masum insanlarımızın canına kasteden hainlerden mutlaka hesap sorulacaktır.

Hakkari’deki terör saldırılarının sebep olduğu acı yüreklerimizde henüz tazeyken, Van’da meydana gelen deprem felaketi üzüntümüzü iyice derinleştirmiştir. Depremde hayatlarını kaybedenlere rahmet diliyor, yaralanan vatandaşlarımızın en kısa zamanda sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyorum. Depremden zarar gören yurttaşlarımızın acılarının dindirilmesi için devletimizin her türlü tedbiri alacağı hususunda herkes müsterih olmalıdır.

Türk-Amerikan Toplumunun Değerli Üyeleri,

Yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli sınamalarla karşı karşıya olduğumuz bu dönemde Amerika’daki Türk toplumu birlik ve beraberliğini en iyi şekilde sergileyebilmelidir. Sesiniz müşterek dayanışma anlayışıyla tek yürekten gür çıktığında, kollarınız kenetlendiğinde, ABD’de Türkiye’nin bugün ulaştığı yüksek medeniyet seviyesini en iyi anlatabilecek, Türkiye’ye karşı yapılmakta olan haksızlıklara en sağlam şekilde karşı durabilecek olan güç sizlersiniz.

Nerede olursanız olun, günlük yaşamınızın her aşamasında Türkiye’nin bugün karşı karşıya bulunduğu sınamalara ilişkin tutum ve yaklaşımını, insanımızın hasletlerine yakışan bir üslupla, ulaşabildiğiniz herkese büyük bir güven duygusuyla anlatabilmelisiniz. Bu konuların ele alındığı her ortamda mevcudiyet göstermeli, güncel teknolojik imkanlardan etkin biçimde yararlanmalısınız. Birlik ve beraberliğimiz güçlendikçe, birbirimize daha sıkı kenetlendikçe üstesinden gelemeyeceğimiz hiç bir sorun yoktur.

Sizlerin, gerek ülkemizin tanıtımı, gerek Türkiye’ye yönelik yersiz suçlamalarla mücadelede giderek daha doğru yöntemler kullanmak suretiyle gösterdiğiniz çabaları takdirle izliyorum. Türk-Amerikan derneklerinin ABD’nin dört bir yanında düzenlediği etkinliklerin başarısından büyük mutluluk duyuyorum. Bütün bu çalışmalarınızda, olabilecek beklentileriniz doğrultusunda, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve ABD’deki bütün temsilciliklerimizi daima yanınızda bulacaksınız. Gerek Büyükelçiliğimiz, gerek Başkonsolosluklarımız tüm çalışanlarıyla sizlerin hizmetinde olmayı sürdürecektir. Çalışmalarınızın artarak devam etmesinin, Türkiye ile ABD arasındaki model ortaklığın daha da geliştirilmesi ve derinleştirilmesi açısından büyük önem taşıdığını bu vesileyle bir kez daha vurgulamak isterim.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 88. yıldönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı içtenlikle kutluyor, hepinize sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.

Namık TAN

T.C. Vaşington Büyükelçisi